Az engedélyköteles építési tevékenységek szabályozása az utóbbi néhány év alatt jelentősen módosult, nem titkoltan az adminisztrációs terhek enyhítésének céljából. Sokak örömére 2017-ben erőteljesen megkurtították az építési engedélyhez kötött tevékenységek listáját. A 312/2012. (XI. 8.) Korm. rendelet 1. melléklete sorolja fel az Építési engedély nélkül végezhető építési tevékenységeket. A melléklet 8. pontja vonatkozik a garázs építésére is:
8. Nem emberi tartózkodásra szolgáló építmény építése, átalakítása, felújítása, valamint bővítése, amelynek mérete az építési tevékenység után sem haladja meg a nettó 100 m3 térfogatot és 4,5 m gerincmagasságot.
Tehát, amennyiben a garázs méretei megfelelnek a fenti paramétereknek, építési engedélyt nem kell kérni az építésügyi hatóságtól.
Bizonyos építésekre (például lakóépület építése, bővítése) egyszerű bejelentési kötelezettség vonatkozik, erről az 1997. évi LXXVIII. Törvény (Étv.) 33/A .§-a rendelkezik. Kizárólag a garázs építését nem kell bejelenteni az építésügyi hatósághoz, viszont ház építése esetén, ha a garázs csatlakozni fog a lakóépülethez, ezt az egyszerű bejelentés részeként kell kezelni. Mivel a garázs is hatással van a zöld terület arányára is, ezért érdemes feltüntetni.
Bizonyos körülmények között igen. A pontos feltételeket a 191/2009 (IX. 15.) Korm. rendelet IV. Fejezet A KIVITELEZÉSI DOKUMENTÁCIÓ 22§ 1) (b) pontja sorolja fel.
Bár jelenleg a garázs építését nem kell bejelenteni az általános építésügyi hatóságnak, helyi, úgynevezett településképi bejelentésre szükség van. A településképi megfelelőségről a polgármester jogosult dönteni.
Ne feledkezz meg továbbá az egyéb települési hatáskörbe tartozó szabályozásokról (például a Helyi Építési Szabályzat, Településrendezési Terv).
Tehát mielőtt garázs építésbe kezdesz, mindenképpen járj utána a helyi szabályozásoknak!