Egy könnyűszerkezetes garázs ára nettó 300 ezer forinttól akár több millió forintig is terjedhet, egy épített tégla garázs pedig durván becsülve 1-2 millió forint alatt nem hozható ki. Ezért rengeteg vesződséget és pénzt spórol meg, ha kellően felkészülve vág bele a garázs építésébe.
A legkönnyebben a garázs méretét lehet alábecsülni, ezért készítsen egy alapos tervet, ami pontos méreteket tartalmaz. Ehhez adunk most segítséget önnek.
A garázs méretének meghatározásához gondolja át az alábbiakat:
Amennyiben tárolásra és/vagy műhelyként is használja majd a garázsát, egy lapra írja fel magának, hogy mi mindent szeretne elhelyezni benne, majd készítsen egy vázlatos rajzot, méretekkel. Így véletlenül sem fordulhat elő, hogy túl kicsire tervezi.
Lássunk néhány ötletet, hogy mit tárolhat garázsában:
Azt is érdemes átgondolni, mekkora szekrényre lesz szükség a tárgyak tárolására és ezzel a mérettel számoljon a méretek megtervezésekor.
Ne felejtse el továbbá hozzákalkulálni az autótól való távolságot! Egyrészt a jármű védelme, másrészt az eszközökhöz való hozzáférhetőség miatt. A kerékpárokat például úgy helyezze el, hogy azok könnyen megközelíthetőek legyenek.
A garázs kerülhet közvetlenül a lakóház mellé vagy a telek egy másik részére is. Csatlakozhat a házhoz is, így közvetlenül a lakótérből közelíthető meg, illetve kerülhet 1-2 méterrel a ház mellé. Utóbbi esetben nyeregtetővel hosszabbítható meg a garázs teteje, így egy fedett átjáró alakítható ki a garázs és a ház között. Ez esetben azonban egyszerű bejelentési kötelezettség is terhelheti a garázst, sőt, elképzelhető, hogy meghaladja a garázs mérete az építési engedély mentességének a korlátját.
A pontos szabályozásról a helyi önkormányzatnál érdeklődjön!
A garázs lehetséges típusai:
Amennyiben nem szeretne a garázs építésével bajlódni, egyszerű és pénztárcabarát megoldást jelenthet a készgarázs vagy mobilgarázs.
A garázs anyaga lehet:
A horgonyzott zártszelvény egy szerkezeti acél, ami méretre szabható, ezért igen sokrétűen hasznosítható, mint tartóoszlop, kapukeret, kerítésoszlop. Nagyfokú szilárdság és kopásállóság jellemzi, ezért a garázsok és garázskapuk egyik legfontosabb alapanyaga.
Az OSB erdei fenyő alapú, faforgácsból, ragasztással előállított lap. A ragasztás műgyantával történik. Az OSB lap hátránya, hogy csak félig vízálló, még akkor is, ha impregnálva van. Illetve az OSB lap nem éppen a legtartósabb alapanyag, ezért érdemesebb egy költségesebb, de tartósabb megoldásba fektetni. Nem is beszélve az építéssel járó hercehurcáról. Elvégre Ön sem szeretne néhány évente újra és újra garázst építeni, plusz ismét költeni rá. Ahogy a legtöbb esetben, garázs építésénél is igaz, hogy a rövid távon olcsó megoldás hosszú távon inkább drága.
A garázskapu beszerelésére a garázs akkor válik alkalmassá, ha az építését már teljes mértékben befejezték. A falak, a tető, a végleges aljzat készen van és a vakolás is megtörtént.
A garázskapu gyártás nulladik lépése a garázsnyílásról történő méretvétel. Ezért kérjük, ha már felvette velünk a kapcsolatot, a mérést végző munkatársaink számára biztosítson szabad terepet. A beszerelésnél pedig még fontosabb, hogy a garázs üres legyen, hiszen a munka helyigényes. Nézze meg gyorsított videónkat a garázskapu beszereléséről.